S láskou spomíname - Dona Jessica Beauty from Czech 

16. 2. 2008 - 10. 3. 2015            

 

Jessica  nám v troch  vrhoch dala neuveriteľných 34 šteniatok. Bola skvelá maminka, naša kamarátka jednoducho krásnych 7 rokov bola  členom našej rodiny. Zomrela predčasne a náhle vinou ľudskej beštie, ktorá nastražila v našej dedine otrávené párky.

 

Pri hľadaní šteniatka flata som veľmi rýchlo zistila, že na Slovensku ho nekúpim, vzhľadom k tomu že sa chovu tohto plemena nikto v tom čase nevenoval. Z okolitých krajín samozrejme vyhralo Česko a tak ostalo len nájsť sympatickú chovnú stanicu. Jedno som vedela vopred, nekúpim si šteniatko od žiadneho množiteľa psov. Vybrala som si menšiu chovnú stanicu Beauty from Czech v Hradci Králové, pani Mácová ma oslovila nielen tým s akou láskou písala na webe o svojich štvornohých miláčikoch, ale aj fotografiami mamy Abe a otca Bossa, ktorý patril výstavne k najúspešnejším predstaviteľom tohto plemena v Európe. 

Jessica pochádza zo siedmych súrodencov, má dve sestry a štyroch bratov. Bol to vrh D, preto sa prvým menom volá Dona. Meno Jessica si vydupala moja dcéra, ale musím uznať, že je veľmi variabilné hovoríme jej Jessi, Jesinka, Jesinôčka, Džes, ale v prvom rade je to naša najlepšia kamarátka a pre mňa tretie dieťa. Jesinka bola rozkošné, veľmi hravé a zvedavé šteniatko, ktoré sa veľmi rýchlo učilo. Už ako pol ročná ovládala takmer všetky povely a hlavne od prvého dňa chodila bez vodítka. Vždy som mala vychovaných psov, pre ktorých nebola poslušnosť trestom, ale radosťou. Na výchovu flata nepotrebujete žiadne špeciálne nadanie, stačí kamarátsky prístup a správna dávka lásky. Tak ako pri výchove detí dôležité sú hranice, kam dovolíte flatovi zájsť. V žiadnom prípade pri jeho výchove nepoužívajte násilie a prosím nepriväzujte ho na reťaz. Ak ho zatvoríte na celý deň do koterca bude veľmi nešťastný. Flat potrebuje prítomnosť ľudí, priestor a voľnosť. Pokiaľ mu umožníte stráviť s vami čas aktívne, či už v lese, na poliach, pri vode, pri hre alebo výcviku bude šťastný. Ja osobne nepoznám zlého, teda neposlušného alebo agresívneho flata. Možno taký niekde žije, ale v tom prípade to určite nie jeho chyba. Kto aspoň trochu pozná flatiu milú povahu vie, že lepšieho spoločníka, ktorý vám za každých okolností zdvihne náladu si neviete predstaviť. Presne taká je naša Jessica. Keď oslávila tretie narodeniny povedali sme si, že je načase aby sa stala maminkou. 

Maminka Jessinca po druhom VRHU šteniatok september 2012 

 

Jessica a jej dcéra z B VRHU Stella  leto 2013